Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Sektörvizyon Bursa Toplantısı Yapıldı

Tübider tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde yayınlandı.

Bilişim Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED) tarafından Bursa Bilişim Sektörü İşadamları Derneği (BİSİAD) işbirliği ile düzenlenen “Sektör Vizyon Toplantısı’ ile sektörün bugünü ve geleceği masaya yatırıldı.

Bursalı bilişimcilerin ve basının ilgi gösterdiği Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki toplantıda TÜBİFED Yönetim Kurulu Başkanımız Rüştü Arseven, Avrupa’da bin dolar civarında olan 2009 yılında kişibaşı ‘IT’ harcamalarının Türkiye’de 103 dolar olduğunu belirtti.

Türkiye’de bilişim sektörünün daha düzenli bir şekilde büyüyebilmesi için bin an önce Bilişim Bakanlığı’nın kurulması gerektiğinin altını çizen Rüştü Arseven, Türkiye’de bilişim alanında büyük bir pazarın bulunduğunu söyledi. Bunu kontrol edebilmek için ise Bilişim Bakanlığı’nın kurulmasının yanı sıra, kanunların konulması ve eğitim hizmetlerinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Arseven, şunları söyledi: “Türkiye’de perakende sektöründe bir yoğunluk görünse de hala ciddi bir Pazar imkanı söz konusudur.  2009 yılı için kişi başı IT harcamaları Türkiye’de 103 dolar, İspanya’da 670 dolar, Almanya’da 1068 dolar, İngiltere’de 1485 dolardır.”

Bu rakam uçurumuna rağmen bu ülkelerin nüfusunun hemen hemen Türkiye ile paralel olduğuna vurgu yapan Rüştü Arseven, “Bu da demektir ki; bizim sektörümüzde harcanan paranın daha 10–15 katı büyük bir pazar var karşımızda. Ayrıca bizim ülkemizdeki en büyük sıkıntılardan bir tanesi de Türkiye’de harcanan kişi başı 103 doların yüzde 80’ini donanım ürünleri oluşturuyor PC, notebook, yazıcı gibi. Geri kalan bölümün yaklaşık yüzde 15’i yazılım ürünleri ve yüzde 4–5 civarında ise servis hizmetleri için harcanıyor. Aynı rakamlar batı Avrupa ülkelerinde ise, donanım ürünlerinde yüzde 40, yazılım ürünlerinde yüzde 20, servis hizmetleri tarafında ise, yüzde 40 olarak karşımıza çıkıyor. ” şeklinde konuştu.

Arseven konuşmasında Tübifed ve Tübider tarafından sürdürülen ve tüm bilişim STK’larının da içinde yer almasını arzuladıkları Sektör Birliği çalışmalarını anlattı. Sektörde 10.000 den fazla firmanın özellikle haksız rekabetini önlemek ve belirli standartlarda hizmet vermesini amaçladıkları bu çalışma ile tüm sektörün çok daha sağlıklı bir yapıda çalışmalarını sürdürebileceğini vurguladı.

EN AZ PARAYA EN ÇOK İSTİHDAM OLUŞTURACAK SEKTÖR

Bilişim Sektörü İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Osman Akın ise bilişimin Türkiye ve dünyada yaşayan her bireyi çok yakından ilgilendirdiğinin altını çizerek, gündelik hayatta bilgisayar, televizyon ve telefon gibi cihazların herkes tarafından sıklıkla kullanıldığını belirtti.
Toplantıda öncelikle sektörün geleceği ve yeni kanun tasarılarını ele aldıklarını belirten Osman Akın, şunları söyledi: “BİSİAD olarak 2006’lı yıllardan bu yana yaptıkları iletişim ve internet ücretlerinin oldukça yüksek olduğu şeklinde yaptığımız açıklamalardan sonra özellikle internet fiyatlarında büyük indirimler yaşandı. Ancak bu yeterli değil, daha aşağı çekilmesini bekliyoruz.” dedi.

Bilişim sektörünün nasıl büyüdüğü ve geleceğe sahip olduğunun anlatılmaya gerek olmadığına dikkat çeken Akın, “Bilişim sektörünün nasıl büyüdüğünü anlatmaya gerek yok. Bu alanda yaşanan sıkıntılar ise alanda bir an önce yeni kanunların çıkarılması ve yerine oturması ile çözülebilir.
Bilişim kanunlarını bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Bilişim sektörünün bu büyümesine rağmen ne yazık ki ihtiyaç olan yasa ve kanunlar bu hızla büyüyemedi. Çünkü bu sadece Türkiye değil dünyada da bunun örneği yok. Bu yeni bir sektör olduğu için dünyada da örneği olmadığı için bunun kanunlarını da oluşturamadık.” diye konuştu.

En az para harcanarak en çok istihdam oluşturacak sektörün bilişim sektörü olduğunun altını çizen Akın bu alana devlet ve özel sektörün daha çok yatırım yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan Tübider Başkanı Erkin Fındık, Tübiderde sürdürülen Piyasa Gözetleme faaliyetleri hakkında geniş bilgi verdi. Şimdiye kadar Webcam, UPS ve Power Supply’ lar konusunda ciddi sonuçlar aldıklarını belirten Erkin Fındık, çalışmalarını diğer ürün gruplarını da inceleyerek sürdüreceklerini belirtti.

Toplantının son konuşmacısı olan Tübifed Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yanartaş, Tübider bünyesinde  Çizgi Tagem  tarafından hazırlanan Bilgisayar Teknik Servis Elemanı eğitim faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgileri paylaştı.

Be Sociable, Share!

You must be logged in to post a comment.