Tübider Bilişim Sektörü Derneği

TÜBİDER POS Uygulamarına İlişkin Düzenlemeyi 2015' Erteletti

Tübider tarafından 30 Mart 2014 tarihinde yayınlandı.

Sektör TÜBİDER İle Sesini Duyurdu; Düzenlediğimiz toplantıda imzaya açtığımız dilekçe ile POS uygulamalarına ilişkin düzenlemeye 2 gün kala düzenleme 01.01.2015′ ertelendi
TÜBİDER 1 Nisan 2014’te yürürleğe girecek olan sanal POS’lara getirilen yeni düzenlemeye ilişkin yaptığı çağrı ile  26 Mart posbkm6     tarihinde yapılan toplantıya ülkenin birçok ilinden ara toptancı, toptancı ve distribütörler katılım sağladı. Bankaların temsilcilerinin de katıldığı toplantının sonunda yeni düzenlemeye henüz hazır olunmadığı konusunda sektör temsilcileri görüş birliğine vardı. Ardından TÜBİDER tarafından hazırlanan bir dilekçe imzaya açıldı ve 36 toptancı ve distribütör firma dilekçeyi imzaladı. Dilekçemiz toplantımızı ziyaret eden İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim ÇAĞLAR’a elden teslim edilerek BDDK’ya erteleme talebimizin iletilmesi talep edildi.


Toplantı sonrasında (27.03.2014 Perşembe) gerekçelerinde y
er aldığı ayrı bir dilekçe BDDK başkanına Ankara’daki üyelerimiz aracılığı ile BBDK Başkanı Mukim Öztekin’e iletilerek gerekçeler açıklandı. Aynı gün İstanbul’da ayda bir yapılan bilişim sektör komitesine davet edilmiş plan BKM Genel Müdürü Dr. Soner CANKO‘ya banka merkezlerinin hazır olduklarını ifade etmelerine rağmen şubelerin hazır olamadığı, diğer bir çok sorunun yanında sektör tarafında işlemleri takip edecek yazılımların belirsizikler yüzünden henüz tamamlanamadığı Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Ragıp Başbuğ ve bir önceki dönem başkanımız olan Erkin Fındık tarafından iletildi.

Sektörümüzün girişimlerimize eksiksiz destek vermesi sayesinde gerek BKM gerekse bankaların öngörülerinin tamamen dışında bir gelişme yaşanarak  ilgili uygulama yürürlüğe girmeye 1 gün kala ertelendi.Derneğimizin daha önce de uyardığı gibi düzenlemenin bu hali ile uygulanması halinde binlerce bilişim bayisi ticaret yapamaz hale gelecek bu durum sistem oturana kadar büyük bir haksız rekabet yaratacaktı. İlgili düzenlemenin ilk ertelenmesinden ardından sektörün ana yapısını oluşturan bayi ve ara toptancılar veya onların temsilcileri ile heposbkm5rhargi bir temas kurulmaması uygulamanın ertelenmesine yol açan sorunların giderilememesinin en önemli nedenlerindendir.

Cemile Sultan Korusu’nda yaptığımız toplantıya 57 dağıtıcı-distribütör firma temsilcisi ve Akbank, TEB, Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası’ndan 13 yetkili katıldı. Konu ile ilgili olarak 27.03.2014 perşembe günü açılan mail listesinde sektör temsilcileri başarının TÜBİDER ve güçbirliği yapmanın sonucunda olduğu konusunda fikir birliğine vardılar.

İlgili düzenleme 01.01.2015 tarihine kadar ertelenmiştir.

HP0001 HP0002 HP0003

posbkm4 posbkm3 posbkm2 posbkm1

 

 

Be Sociable, Share!

You must be logged in to post a comment.