Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Sayın Nihat ERGÜN ve Tayfun ACARER ile Sektörün Sorunlarını Paylaştık

Tübider tarafından 23 Ağustos 2011 tarihinde yayınlandı.

Yönetim Kurulu’muz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN ve BTK Başkanı Sayın Tayfun ACARER’i sektörün sorunlarını paylaşmak için makamlarında ziyaret ettiler.

23 Ağustos 2011 Salı günü gerçekleştirilen ziyaretlere TÜBİDER’den Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Fındık, başkan yardımcıları Yusuf Koçak, Zafer İpekçi, Mustafa Yanartaş, Ragıp Başbuğ ve yönetim kurulu üyesi Ankara temsilcisi Nuray Başar katıldılar. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN ile 1 saat süren görüşmede ARGE, KOSGEB destekleri, sanayi stratejisinde yazılımın önemi konuları görüşüldü. Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından müsteşar, Genel Müdür ve yöneticiler katıldı.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN’e yapılan ziyarette üyelerimiz adına sayın bakana aşağıdaki taleplerimiz sunuldu ;

1) Bakanlığın sanayi strateji belgesinde yazılımın yer almadığını hatırlatılarak yazılımın bacasız sanayi olduğunu, mutlaka yer alması ve bu sektörün stratejik sektör ilan edilmesi gerektiğini iletildi. Sayın Bakandan bu konuda onay alındı.

2) Sektörün KOSGEB desteklerinden artık yararlanabildiğini ama nitelikli eleman desteğinin miktarının artırılması gerektiğini bunun da istihdama katkısı olacağı iletildi.

3) Sektörün TÜBİTAK desteklerinden faydalanma konusunda sorunları olduğunu özellikle ödemelerin aylarca geciktiği iletildi.

4) Ar-ge yasasının 50 AR-GE çalışanı gerektirdiğini oysaki temsil ettiğimiz bilişim kobilerinin çok daha az sayıda AR-GE elemanı ile katma değerli hizmetler ürettiklerini iletilerek bu sayının düşürülmesi talep edildi.

 

Ayrıca ziyaret sayesinde TÜBİDER’in tanıtımı yapılarak dernek faaliyetleri sırasında hangi bakanlık yetkilileri ile ilişki kurulacağı, hibe-destek-teşviklerle ilgili sektör mensuplarının şikayet ve önerilerinin kayıtlara geçirilmesi için neler yapılabileceği görüşüldü.

BTK Başkanı Tayfun ACARER ile yapılan toplantıda Sektör Birliği projesinin geldiği aşama anlatılarak BTK’nın bu konuda nasıl destek olabileceği görüşüldü.

Be Sociable, Share!

You must be logged in to post a comment.