Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Kocaeli Şubemizin 10. Kuruluş Yıldönümü Etkinliği Gerçekleştirildi

Tübider tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde yayınlandı.

Kocaeli şubemiz, 10. yılını “ Gençlere Bilişim İsdihdamı” projesinin lansmanı ile kutladı. Bilişim sektörünün yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe yaklaşık 200 kişi katıldı.

“Gençlere Bilişim İsdihdamı” projesinin tanıtıldığı toplantıya gençlerden de ilgi büyük oldu.

Yönetim Kurulu Başkanı’mız Erkin Fındık, projeyi organize eden Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Başkanı’mız Murat Kolaylı’ya ve katkılarından dolayı Çizgi TAGEM’e teşekkürlerini sundu. Toplantıya TÜBİFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nahit Gök’de iştirak ederek projenin önemine değindi ve Anadolu’daki diğer iller için örnek olacağını belirtti.

Microsoft Türkiye İş Ortağı Yöneticisi Bilgin Semiz’in “Değiş(k)en Pazardaki Fırsatlar” adlı sunumundan sonra, Intel Türkiye İş Geliştirme ve Grup Müdürü Burak Aydın söz alarak “Kanala ve Pazara Bakış” ı anlattı. Daha sonra HP Türkiye’den IPG Kanal Geliştirme Müdürü Şule Kuru söz alarak projeye destek vereceklerini belirterek projenin başarısından dolayı TÜBİDER Kocaeli Şubesine teşekkür etti.

Yönetim Kurulu Başkanı’mız Erkin Fındık, sektörün genel durumu ve TÜBİDER’in çalışmaları hakkında bilgi verdi. Toplantı Servodata’dan Cem Haydar Bektaş’ın “Bilişimde  Güvenlik” ve Toshiba Ürün Grup Müdürü Korhan Oray’ın “Teknoloji  Dünyasındaki Yeni Trendler ve Uygulamalar” başlıklı sunumları ile devam etti.

Proje kapsamını anlatan TÜBİDER Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Başkanı’mız Murat Kolaylı projeyi aşağıdaki şekilde özetledi;

“Projenin amacı maddi durumu iyi olmayan, ekonomik zorluklar yaşayan, iş bulamayan yada teknik ve ekonomik şartları daha güçlü olan işletmeler de çalışmak isteyip hayatını buna göre planlayan en az 200 gencimize uzaktan eğitim sistemi ile eğitim sağlayıp, uygulamalı eğitim ve stajla destekleyerek iş imkanı sağlayabilmektir. Bu proje bir sosyal sorumluluk projesidir. Öncelikli amacı teknik olarak yeterli genç bilişimciler yetiştirmektir.

Proje kapsamında en az 200 gencin web üzerinden bilgisayar teknisyenliği eğitimi alması, yine web üzerinden yapılacak sınavda başarılı olanların kısa süreli fiziksel eğitime tabi tutulmaları hedefleniyor.Eğitimler sonunda yapılacak 2 seviyeli sınav sonunda  başarılı olan gençler uluslararası geçerliliği olan Comtia  A+  Bilgisayar Teknisyenliği sertifikası alacaklar. Gençlerimiz eğitim sürecinde hiçbir bedel ödemeyecekleri gibi,  başarılı gençlere çeşitli sponsor firmalardan sağlanan ödüller (bilgisayar , yazıcı,  ücretsiz Comtia sınavı hakkı  vb) de verilecektir.”

Projeye kimler katılabilir ?

Başvuru formunu tam olarak doldurmuş, meslek lisesi, ön lisans yada üniversite de okuyan, mezun olmuş, bilgisayar bölümü-öğretmenliği, elektronik, elektronik haberleşme bölümlerinden herkes katılabilir. Diğer lise yada ön lisans programlarında okuyanlar da eğitimlere katılabilecek ancak onlara uygulama yada staj eğitimleri sağlanması, teorik eğitimlerindeki başarı durumlarına göre Kocaeli TÜBİDER proje sorumlusunun vereceği bilgiye göre değerlendirilecektir. 18 Yaşından  küçük olanlar da bu eğitime katılabilir, fakat onlar da uygulamalı eğitime yada staja katılamayacaklardır. Ancak Kocaeli TÜBİDER başarılı olan bu gençlerimizi farklı olarak ödüllendirecektir.

 

Proje çerçevesinde;

– 200 katılımcıya ve uzaktan eğitim verilecek.
– 10 başarılı katılımcının uluslararası geçerliliğe sahip compTIA A+ sertifika sınavının ücreti karşılanacak.
– 3 başarılı katılımcıya Notebook verilecek.
– 50 başarılı katılımcıya staj imkanı sağlanacak.
– 20 başarılı katılımcıya iş imkanı sağlanacak.
– 5 başarılı katılımcıya İstanbul Anadolu yakası bilişim firmalarında staj ve iş imkanı sağlanacak.
– Tüm katılımcılara eğitimlerin içerikleri DVD’ler ile sunulacak.
– Katılımcılara destek sağlayan bazı firmalardan promosyonlar verilecek.
– Proje sponsorlarından ve TÜBİDER merkezden hediyeler verilecek.

Be Sociable, Share!

You must be logged in to post a comment.