Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Video Oyunları Tasarımcısı

Oyun Tasarımcıları oyun yaratmak için yaratıcılık, teknik beceri ve oyun tutkularını birleştirirler. Oyun oynamayı seviyorsanız ve oyun programlama alanında çalışmaktan keyif alıyorsanız bu alan sizin için uygun olabilir. İlgi alanlarınıza ve istihdam hedeflerinize bağlı olarak, video oyun tasarım iş piyasasında çok çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Çoğu video oyun tasarımcısı işi üç disiplinden birine girer: Oyun Sanatçısı, Oyun Tasarımcısı veya Oyun Programcısı. Seçtiğiniz oyun tasarımı kariyer alanı, günlük faaliyetlerinizi ve sorumluluklarınızı, ayrıca işe alınma becerileri ve eğitim gereksinimlerinizi belirleyecektir.

Becerileri ve Sorumlulukları

Video Oyun Tasarımcılarından istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır. Oyun tasarımcıları:

 •   Oyunda karşılaşılacak görevleri, zorlukları ve bulmacaları tasarlar.
 •   Öykü çizgileri, rol oynama mekaniği ve karakter biyolojisi gibi öyküsel özellikler oluşturur.
 •   Video oyun geliştirme zaman çizelgesinde periyodik dizayn incelemeleri yapar.
 •   Arzu edilen ses / görüntü stilini elde etmek için sanatçılar ve ses mühendisleriyle işbirliği yapar.
 •   Ekran görüntüsü çekimleri, oyun akış çizelgeleri ve diğer görsel cihazları kullanarak oyunları planlar.
 •   Mekanik, yönergeler ve görev özetlerini de içeren tasarım seviyesi dokümantasyonunu hazırlar.
 •   Tasarımın takip edildiğinden emin olmak için oyun programcıları ve sanatçılarla yakından çalışır.

Video Oyun Sanatçılarından istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır. Video oyun sanatçıları:

 •   Video oyunlarının ve simülasyonların estetiğinden (veya görsel stilden) sorumludur.
 •   Hat, şekil ve renk teorisi gibi geleneksel sanat kavramları ve teknikleri konusunda deneyimli kişilerdir.
 •   Karakterler, silahlar ve araçlar gibi tüm görsel oyun unsurları için resmi tasarlar.
 •   Video oyunları düzeylerini ve dünyalarını manevra ve animasyon için 2D / 3D bilgisayar animasyon yazılımını kullanır.
 •   Bazı oyun sanatçıları, canlı aksiyon oyuncularını video oyununa dahil etmek için hareket yakalama yazılımını kullanmaktadır.
 •   Bitmiş ürünün orijinal resimle tutarlı olmasını sağlamak için oyun programcıları ve tasarımcılarla işbirliği yapar.

Video Game Programcılarından istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır. Oyun programcıları:

 •   Java, C ve C ++ gibi popüler video oyun geliştirme programlama dili konusunda akıcıdır.
 •   Bilgisayar kontrollü öğelerin tepkilerini belirleyen yapay zekayı (AI) geliştirir.
 •   Bir video oyununun zorluk seviyesini kontrol eden bilgisayar kodunu yazar
 •   Xbox Live gibi bir ağ üzerinden çok oyunculu oyunun kullanılmasını sağlayan kodu geliştirir.
 •   Nesnelerin video oyun ortamında nasıl etkileşime girdiğini kontrol eder ve oyun fizikini test edip ve geliştirir.
 •   Vizyonlarını oyuna doğru bir şekilde dahil etmek için oyun sanatçıları ve tasarımcılarla yakından çalışır.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Video Oyun Tasarımcısı Eğitim Gereksinimleri

Video oyun tasarımcısı eğitimi gereksinimleri, oyun tasarım iş uzmanlığınıza göre değişir. Oyun tasarımı eğitim programları, tasarım, sanat ve programlama olmak üzere üç ana disipline odaklanır. Kişisel ilgi alanlarınız, tutkularınız ve çalışma hedefleriniz, hangi video oyun tasarım eğitim programının, istediğiniz işe alabilmenin en uygun olduğunu belirleyecektir. İşte oyun tasarım uzmanlığı ile video oyun tasarımcısı eğitimi gereksinimlerinin dökümü:

Video Oyunu Tasarımcısı

Oyun tasarımı veya yaratıcı yazarlığın bir üniversite derecesi veya sertifikası, bir video oyun tasarımcısı olarak işe alınmanıza yardımcı olacaktır. Bir video oyun tasarımcısı eğitim programında aranacak beceriler arasında oyun teorisi, hikaye anlatımı ve storyboard, oyun planlama ve strateji, yaratıcı içerik yazma, beyin fırtınası ve yaratıcı düşünme ve oyun tasarımı proje yönetimi bulunur.

Video Oyun Programcısı

Oyun tasarımı programlama işleri için, eğitim gereksinimi tipik olarak video oyun geliştirme, bilgisayar bilimleri, yazılım mühendisliği, mobil uygulama geliştirme, oyun ve simülasyon programlama veya benzeri program odaklı çalışma alanlarında lisans derecesidir. Video oyun programcıları, Java, C ve C ++ gibi video oyun tasarımında yaygın olarak kullanılan nesne tabanlı programlamaya (OOP) uygun akıcı olmalıdır.

Video Oyunu Sanatçı

Oyun sanatları işleri için eğitim gereksinimleri ideal olarak özel bir 2 veya 4 yıllık oyun sanatları derecesi içerir, ancak pek çok durumda geleneksel sanat okulu derecesi kabul edilebilir. Video oyun sanatçıları karakter, ortam gibi oyun unsurlarına bu becerileri uygulayabilmeleri için öncelikle geleneksel sanat tekniklerini ve ilkelerini (şekil, perspektif ve renk teorisi gibi) ustalıkla kullanmalıdırlar. Potansiyel bir video oyun sanatçısının en önemli özelliği kendi tasarım portföyüdür; Portföyünüz ne kadar güçlü ve daha alakalıysa, işi bulmak için örgün eğitiminize güvenmek zorunda kalmazsınız. Adobe Flash gibi modern grafik tasarım ve bilgisayar animasyon yazılımlarını etkin bir şekilde kullanma yeteneği, bir video oyun sanatçısı olarak işe alınmanıza da yardımcı olacaktır.

Video oyunları popülaritesi her geçen gün yüksek seviyede olan okullar, oyun tasarım eğitim programlarını 3D modelleme, karakter animasyonu, dünya tasarımı, storyboard, simülasyon programlama ve benzeri konularla geliştiriyor.

Oyun Dizayn Stüdyoları yeni eleman alımlarında neler arıyor?

Oyun stüdyoları, oyun oynamayı seven tasarımcıları arar, çünkü gerçek oyuncular bir video oyununun neyin iyi, kötü, çirkin veya inanılmaz olduğunu fark eder. Güçlü problem çözme becerileri, video oyun oluşturma süreci zorluklar ve tuzaklarla dolu olduğu için oyun tasarımcıları için kilit unsurlardır. Bir video oyun tasarımcısı olarak başarılı olmak için, sabredip bu sorunları çözmek için uzun saatler ve fazla mesai yapmak için istekli olmalısınız. Başarılı video oyun tasarımcıları, bir takımın bir parçası olarak iyi çalışabilme becerisine ihtiyaç duyar, çünkü video oyunları yoğun bir işbirliği ortamıdır.

Video Oyunları Tasarımcısı Ücretler

Bilişim sektöründe Lisans ve Yüksek Lisans mezunları Video Oyunları Tasarımcısı kadrosunda çalışabilmektedir. Çok iyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

 

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!