Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Veri Tabanı Yöneticisi

Businessman in his office

Veritabanı Yöneticileri bir şirketin verilerini organize eder ve yönetir. Veritabanı yöneticileri, işletme verilerinin; doğru, kullanılabilir ve güvenli olmasını sağlar. Kurumsal veritabanı, bordro, imalat, satış ve daha fazlasını yürüten temel iş sistemlerinin kalbidir. Tüm bu nedenlerden dolayı veritabanı yöneticileri bir kuruluşun başarısında önemli bir rol oynamaları rolüyle tanınırlar.

Tipik bir veritabanı yönetimi öğrenme planı; bilgisayar bilimleri, veri tabanı yönetimi, bilgisayar bilgi sistemleri veya ilgili bir alan üzerinde lisans derecesi ile başlar. Teknik, işletme ve iletişim becerileri dengesi, bir veritabanı yöneticisinin başarısı ve yukarı doğru hareketliliği açısından kritik önem taşır. Bu nedenle, veritabanı yöneticiliği eğitimindeki bir sonraki adım, genellikle Yönetim Bilişim Sistemleri alanında MBA gibi bir bilgi sistemleri yoğunluğuna sahip bir yüksek lisans derecesidir. Veritabanı yöneticileri, bir veya daha fazla veritabanı yönetim sisteminde sertifikalandırılarak kariyerlerini geliştirmeye ve öğrenmeye devam edebilirler. Bu sertifika programları isteğe bağlı Oracle, Microsoft SQL Server, IBM DB2 ve MySQL içerir.

Becerileri ve Sorumlulukları

Veritabanı Yöneticileri için tipik günlük görevler ve talep edilen beceriler aşağıda bulunur. Veritabanı yöneticilerinden istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır.

 •   Kurumsal veritabanını uygular, destekler ve yönetir.
 •   İlişkisel veritabanı nesnelerini tasarlar ve yapılandırır.
 •   Veri bütünlüğü ve kullanılabilirliğinden sorumludur.
 •   Veritabanı sunucularını tasarlar, uygular ve izleyebilir.
 •   Veri dağıtımı ve veri arşivleme çözümlerini tasarlar.
 •   Yedeklemeler ve felaket kurtarma da dahil olmak üzere veritabanı güvenliği sağlar.
 •   Uygulama ve veri sağlama planını yapar ve uygular.
 •   Veritabanı bilgilerini entegre mobil cihazlara aktarır.
 •   Bazı veritabanı yöneticileri şirket veritabanını tasarlar ve geliştirir.
 •   Bazı veritabanı yöneticileri iş kararlarını şekillendirmeye yardımcı olmak için kurumsal verileri analiz eder ve raporlar.
 •   Varlık ilişkisi ve veri akış diyagramları, veritabanı normalleştirme şeması, fiziksel veritabanı haritalarına mantıksal ve veri tablosu parametreleri üretir.
 •   Veritabanı yöneticileri, Microsoft SQL Server, IBM DB2, MySQL ve Oracle gibi bir veya daha fazla önde gelen veritabanı yönetim sisteminde uzmandır.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Veritabanı yöneticiliği pozisyonları, Bilgisayar Bilgisi Sistemleri, Bilgisayar Bilimleri, Veritabanı Yönetimi veya ilgili bir alanda en az bir lisans derecesi gerektirir. Birçok işveren, veritabanı yönetimi işleri için dışarıdan MBA alanındaki bilgili şirketlerden hizmet alımı yapabilir. Teknik veritabanı eğitimine ek olarak, MBA’lar muhasebe, pazarlama ve yönetim gibi önemli iş alanlarında uzmanlaşmışlardı. Veritabanı yöneticileri için popüler MBA içerikleri, Yönetim Bilgi Sistemleri (MIS), Veritabanı Yönetimini içerir. Veritabanı yöneticileri, Oracle 11G, Microsoft SQL Server, IBM DB2, Sybase ve MySQL gibi önde gelen veritabanı yönetim sistemlerinde uzmanlaşarak, kendilerini daha fazla öne çıkarabilir ve mesleki eğitim-sertifikalarıyla kariyerinde ilerleyebilir.

Veri Tabanı Yöneticisi Ücretler

Bilişim sektöründe Meslek Yüksek Okulu, Lisans ve Yüksek Lisans mezunları Veri Tabanı Yöneticisi kadrosunda çalışabilmektedir. İyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

 

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!