Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Veri Bilgini

Veri Bilginleri (Bilimcileri) iş verilerini, harekete geçirici sonuçlar çıkarmak için analiz eder. Veri bilimcileri, müşteri işlemlerini, tıklama akışlarını, sensörleri, sosyal medyayı, günlük dosyalarını ve GPS kayıtlarını içeren bir dizi kaynaktan gelen verileri analiz ederler. Görevleri, iş kararlarını etkileyecek ve rekabet avantajı yaratacak değerli ve tahminsel bilgilerin analizini yapmaktır.

Artan bant genişliği ve işleme gücü, yenilikçi veri analiz araçları ve ucuz bulut tabanlı depolama çözümlerinin yaygınlaşması ile ortaya çıkan veri patlaması, Veri Bilimcilerini en çok talep edilen ve yüksek maaş alan, bilişim teknolojileri  kariyeri meslek dalları arasına yerleştirmiştir. Sayılarının çok fazla olmayışı ve sektörde aranan eleman olmaları sebebiyle, işi bırakma potansiyeline sahiptirler. Bu nedenle, veri bilimcilerinin maaş oranları yüksektir. Bu alanda yapılan bir araştırma (Kinsey Global Institute tarafından yapılan bir 2011 yılı araştırması) veri analizi yeteneklerini en üst düzeye çıkaran şirketlerin karlarını %60 oranında artırabileceğini, sağlık sektörünün işletme giderlerini %8 oranında düşürebileceğini (yılda 200 milyar dolar) göstermiştir.

Becerileri ve Sorumlulukları

Tipik günlük aktiviteler ve Veri Bilimcileri için isteğe bağlı beceri ve sorumluluklar aşağıda sıralanmıştır:

  • Üst düzey iş hedeflerini desteklemek için veri madenciliği, modelleme ve hipotez üretmeyi gerçekleştirir.
  • Makine öğrenimi, istatistiksel modelleme ve analitikte yeni araç ve tekniklerle güncel kalır.
  • Başarılı veri bilimcileri genellikle iş, teknoloji, matematik ve istatistik konusunda güçlü becerilere sahiptir.
  • Verileri çeşitli izleyicilere sunmak için güçlü sözlü ve yazılı iletişim becerilerine ihtiyaç duyar.
  • Büyük veri (Big Data) bilimcileri, tamamlanmamış veri kümeleri ile analitik problemleri çözmek için özelleştirilmiş algoritmalar geliştirir.
  • Büyük veri bilimcileri genellikle karmaşık eğilimleri analiz etmek ve sunmak için veri görselleştirmeleri, örneğin Isı haritaları kullanır.
  • Birçok veri bilimcisi, açık kaynaklı bir Apache çerçevesi olan Hadoop’u büyük veri kümelerini analiz etmek ve keşfetmek için kullanıyor.
  • Bazı veri bilimcileri, SQL, Python, Unix, PHP, R ve Java gibi, özel analitik çözümleri değiştirmek veya geliştirmek için bilgisayar programlama becerilerine sahiptir.
  • Veri bilimcileri genellikle şirketin ürün veya hizmetlerindeki yöneticiler, BT yöneticileri, programcılar, istatistikçiler, grafik tasarımcıları ve uzmanlarla birlikte takım halinde çalışırlar.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Veri bilimcileri için eğitim gereklilikleri, tüm bilişim teknolojileri mesleklerinin en dik eğrileri arasındadır. Veri bilimcisi pozisyonlarının yaklaşık %40’ı, yüksek lisans, doktora gibi gelişmiş bir derece gerektirir. Bazı şirketler, Bilgisayar Bilimleri, Matematik ve İstatistik, Yönetim Bilgi Sistemleri, Ekonomi, Mühendislik ve Sabit Bilimler gibi analitik bir alanda lisans diplomalı veri bilimcilerini kabul edebilir.

Bu alanda çalışmak isteyen kişiler veritabanı yönetimi, tahmini analitik, iş zekası, büyük veri analizi ve veri madenciliği gibi analitik disiplinlerde kariyer odaklı derslere önem vermelidir.

Veri Bilgini Ücretler

Bilişim sektöründe Lisans ve Yüksek Lisans mezunları Veri Tabanı Yöneticisi kadrosunda çalışabilmektedir. Çok iyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!