Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Network Yöneticisi

Ağ Yöneticileri (Network Yöneticisi), ağları ve iletişim sistemlerini yönetir. Ağ yöneticileri, bilgi akışını sağlayan ağları ve bilgisayar sistemlerini kurarlar, bunları destekler ve yönetirler. Ayrıca ağ yöneticileri Ağ donanım ve yazılımlarının kurulumlarını ve yönetimlerini gerçekleştirirler. Ağ sorunlarını gidermekte ve ağ güvenliği, kullanılabilirliği ve performans standartlarını sağlamakta ağ yöneticilerinin sorumluluğu içerisinde yer alır.

Zorlu ekonomik zamanlarda şirketler maliyetleri düşürmek ve üretkenliği artırmak için mevcut sistemleri optimize etmek için dışarıdan hizmet alımı yaparak ağ yöneticileri ile çalışırlar. Güçlü bir ekonomide şirketler, yeni sistemleri kurmak, güvenli hale getirmek ve optimize etmek için eğitimli ve sertifikalı ağ yöneticilerini kendi bünyelerinde istihdam etmeyi tercih ederler.

Becerileri ve Sorumlulukları

Ağ yöneticileri için aşağıdaki beceriler ve sorumluluklar istenmektedir.

  •   Kuruluşun bilgisayar ağını yapılandırır ve bakımını yapar.
  •   Ağ güvenlik araçlarını, örneğin güvenlik duvarını, anti-virüs ve saldırı tespit sistemlerini yönetir.
  •   Ağ bağlantısını ve performans sorunlarını belirleme, giderme, çözme ve belgeleme.
  •   Kablolu telefonları ve diğer ağa bağlı telekomünikasyon cihazlarını kurma ve destekleme.
  •   Ağ performansını izleme ve en uygun hız ve kullanılabilirlik için ağı optimize etme.
  •   Ağ donanımını, örneğin Cisco yönlendiricilerini ve anahtarlarını kurma, yapılandırma ve bakımını yapma.
  •   Kurumsal antivirüs veya teşhis programları gibi ağ yazılımlarını dağıtma, yapılandırma ve yükseltme.
  •   Kritik ağ sunucuları için acil yedekleme ve geri yükleme sistemlerini uygulamak ve devam ettirmek.
  •   Ağ yöneticileri, iç güvenlik ihlallerine karşı korumak için hassas dosyalara kullanıcı erişimini düzenleme.
  •   Daha küçük şirketlerde, ağ yöneticileri genellikle son kullanıcı masaüstü desteğinden ve sunucuların ve diğer ağa bağlı aygıtların bakımından sorumludurlar.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Ağ yöneticilerinin genellikle bilgisayar bilimleri, ağ yönetimi, sistem mühendisliği veya ilgili bir alan üzerinde lisans veya lisansüstü derecesine sahip olması gerekir. Örgün bir eğitim programının tamamlanmasının ardından, ağ yöneticileri CompTIA’nın Network +, Cisco’nun CCNA ve Microsoft’un MCTS: Server 2008 Ağ Altyapısı Yapılandırması gibi ağ sertifikalarını kazanarak kendilerini daha da geliştirebilirler.

Bir ağ yönetimi lisans programında aranacak temel beceri ve dersler arasında, sistem yönetimi eğitimi, LAN ve WAN kurulum ve yapılandırma, yönlendirme ve anahtarlama ve ağ güvenliği eğitimi yer alır. Etkili iletişim becerileri de çok önemlidir, çünkü ağ yöneticileri hem teknik hem de teknik olmayan çalışanlara karmaşık fikirler ve çözümler iletirler. Bilgisayar ağı zengin ve geniş bir alandır, bu nedenle temellerin ötesine geçerek ilginizi çeken veya şu anda popüler olan ağ becerilerine sahip olan, örneğin sanallaştırma veya bulut bilişim ile ilgili bir alanda ilerlemeyi seçebilirsiniz.

Ağ Yöneticisi Çalışan Ücretleri

Bilişim sektöründe Ağ Yöneticisi kadrosunda çalışabilmek için en azından Meslek Yüksek Okulu mezunu olabilmeniz gerekmektedir. İyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!