Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Mobil Uygulama Geliştirici

Mobil Uygulama Geliştiricileri mobil cihazlar için yazılımlar hazırlarlar. Son dönemde hemen hemen herkesin cebinde yer alan mobil cihazlar için uygulama geliştirmek oldukça popüler bir iş haline gelmiştir.

Mobil geliştiriciler, Objective C, C ++, C # veya Java programlama dillerini kullanarak bir mobil geliştirme ortamında programlar yazarlar. Bir mobil uygulama geliştiricisi, Google’ın Android veya Apple’ın iOS gibi geliştirdikleri işletim sistemini seçip, o platform için programlama dilleri ve yazılım geliştirme ortamını öğrenir.

5 önemli mobil platform;

Mobil Platform Çekirdek Dil Uygulama Ortamı Mobil Aygıtlar
Android Java Eclipse Çoklu Satıcılar
iOS (Apple) Objective-C Xcode Sadece Apple Cihazlar
RIM (Blackberry) Java Eclipse Sadece Blackberry
Symbian C++ Multiple choices Çoklu Satıcılar
Windows Mobile C# Visual Studio 2010 Çoklu Satıcılar

 

Becerileri ve Sorumlulukları

Mobil uygulama geliştiricilerinden istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır.

  •   Mobil geliştiriciler, Java, Objective-C ve C ++ gibi nesne yönelimli programlama dillerine yakından sahiptir.
  •   Mobil uygulama geliştiricileri mobil uygulamalar için değişiklikleri kodlar, test eder, hata ayıklar, izler ve değişiklikleri belgelerler.
  •   Mobil uygulama geliştiricileri, bir veya daha fazla mobil işletim sisteminin geliştirme ortamlarında çalışmak konusunda yeteneklidir.
  •   Mobil uygulama geliştiricileri, mobil işlevselliği desteklemek için uygulama programlama arabirimlerini (API’ler) uygulayabilir.
  •   Mobil uygulama geliştiricileri, terminolojiyi, kavramları ve mobil uygulamaların kodlanması için en iyi uygulamaları bilir.
  •   Mobil uygulama geliştiricileri mevcut web uygulamalarını önde gelen mobil platformlara taşır ve uyarlar.
  •   Kurum içi mobil geliştiriciler, dağıtımları beyin fırtınası yapmak ve optimize etmek için diğer departmanlarla yakından çalışırlar.
  •   Mobil uygulama geliştiricileri mevcut mobil uygulamalara değişiklikler ve geliştirmeler önermektedir.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Çoğu işveren, yazılım mühendisliği, mobil uygulama geliştirme, mobil bilgi işlem, bilgisayar bilimleri veya benzer bir programlama odaklı çalışma alanlarında en az bir lisans derecesinde mobil uygulama geliştiricileri arar. Mobil geliştirme pozisyonları için işe alım yöneticileri, tamamlanmış mobil uygulamalar ve en iyi geliştirme projelerinden oluşan bir portföy görmek isteyecektir.

Mobil gelişim eğitim programında aranabilecek beceriler arasında, iOS uygulama geliştirme (iPhone ve iPad), Android uygulama geliştirme, nesne tabanlı programlama (OOP), Java programlama (Java SE / ME / EE), JavaScript, HTML, CSS, Objective-C ve C ++ programlama, kullanıcı arabirimi (UI) tasarımı, oyun ve simülasyon programlama, mobil uygulama portföyü montajı, veritabanı ve işletim sistemi temelleri ve mobil medya pazarlaması ve dağıtımı bulunmaktadır.

Mobil Uygulama Geliştirici Ücretler

Bilişim sektöründe Lisans ve Yüksek Lisans mezunları Mobil Uygulama Geliştirici kadrosunda çalışabilmektedir. İyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!