Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Kullanıcı Arayüz Geliştiriciler

Kullanıcı arayüz geliştiricileri dijital dünyayla kişilerin etkileşim biçimini şekillendirir. Kullanıcı arabirimi (UI) geliştiricileri, programlama, psikoloji ve yaratıcı tasarımı, yazılım ve donanım için sezgisel kontroller yapmak için birleştirir. Kullanıcı arayüzü geliştiricisinin görevi kullanıcıların beklediği gibi davranan ve sorunsuz ve verimli bir kullanıcı deneyimi sağlayan bir arabirim oluşturmaktır.

Yetenekli kullanıcı arabirimi geliştiricilerine olan talep, web, yazılım ve mobil uygulama geliştirme dahil tüm programlama merkezli alanlarda gelişecektir.

Becerileri ve Sorumlulukları

Kullanıcı arayüzü geliştiricilerinden istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır.

 •   Esas ön uç web geliştirme dillerinde (örneğin, HTML, CSS ve JavaScript) yetkindir.
 •   Java, .Net, AJAX, PHP, XHTML ve Ruby gibi modern uygulama programlama dilleri konusunda deneyimli kişilerdir.
 •   UI öğelerini alıştırmak için Adobe Creative Suite programlarını (ör. Photoshop, Illustrator, Flash ve Flex) kullanır.
 •   Otomatik olarak birden fazla ekran boyutuna / cihaza uyan uygulamalar oluşturmak için duyarlı web tasarımını kullanır.
 •   UI sorunlarını belirlemek ve düzeltmek için kullanılabilirlik testi yapar
 •   Sosyal eylemleri entegre etmek için sosyal ağ API’larını (Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Pinterest vb.) kullanır.
 •   Kullanıcı arabirimi gereksinimlerini tartışmak ve UI fikirlerini beyin fırtınasına çekmek için iş dünyası ve BT karar alıcılarıyla işbirliği yapar.
 •   Kullanıcı arabirimi tasarımlarını planlamak ve sunmak için storyboardlar ve UI akış şemaları gibi görsel yardımcıları kullanır.
 •   Popüler içerik yönetim sistemlerini (CMS) (örneğin, WordPress, Joomla !, Magneto & osCommerce) aşina olur.
 •   Arama Dostu web sitelerini ve arayüzleri geliştirmek için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bilgilerini kullanır.
 •   UI / UX tasarımının ve HCI’nin (insan-bilgisayar etkileşimi) en son trendleri ve en iyi uygulamaları ile güncel tutar.
 •   UI geliştirme yöneticileri, iş karar vericileri ve astlarıyla etkin bir şekilde iletişim kurabilmek için sözlü / yazılı iletişim, ekip liderliği ve proje yönetimi gibi alanlarda üstün yumuşak becerilere ihtiyaç duyar.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Kullanıcı arayüz geliştirici işe alacak olan işverenler, kişilerden Bilgisayar Bilimleri, Grafik Tasarımı, Yazılım Mühendisliği vb. bir alanda en az bir lisans derecesine sahip olmalarını beklerler. Çoğu yaratıcı, proje tabanlı iş görüşmelerinde sizden istenebilecek olan bir portföy bu alan başvuruları için de önemlidir.

Bir kullanıcı arayüzü geliştirme eğitim programında aranabilecek beceriler içinde, ön uç web geliştirme, etkileşimli medya tasarımı, insan-bilgisayar etkileşimi, kullanılabilirlik testi, mobil geliştirme, grafik tasarım ve etkili kişilerarası iletişim, liderlik gibi takım odaklı yumuşak becerileri ve proje yönetimi içerir. UI geliştiricileri için pazarlanabilir programlama becerileri HTML, CSS, JavaScript, AJAX, JSON, jQuery, Java, Ruby on Rails ve SQL veritabanı geliştirme içerir. UI geliştiriciler ayrıca, Adobe Creative Suite’ten Photoshop, Flash, Flex ve Illustrator programlarına hakim olmalıdırlar.

Kullanıcı Arayüz Geliştirici Ücretler

Bilişim sektöründe Meslek Yüksek Okulu ve Lisans mezunları Kullanıcı Arayüz Geliştirici kadrosunda çalışabilmektedir. İyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!