Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Grafik Tasarımcısı

Grafik Tasarımcılar; mesaj ileten, görsel açıdan çekici grafikler yaratmak için yaratıcılığı ve teknolojiyi birleştiren kişilerdir.

Yaratıcıysanız; renk, kompozisyon için iyi bir gözünüz varsa ve teknolojiyi seviyorsanız, grafik tasarımcılık kariyer yolu sizin için uygun olabilir. Grafik tasarımcıların görevleri, web sayfalarını tasarlamak, kataloglar ve bültenler düzenlemek, logolar tasarlamak, şirketin veya müşterilerin web, basılı ve etkileşimli materyalleri tasarlamayı içerir.

İyi tasarlanmış grafiklere (ve yetenekli grafik tasarımcılarına) olan talep her zaman yüksektir. Grafik Tasarımcılar web tasarımı ve multimedya reklamcılık kampanyalarından, yayıncılık ve paket tasarımına kadar birçok alanda tasarım yapmak durumundadırlar. Bilinçli şirketler marka oluşturma girişimlerinden iyi grafik tasarımcılar ile çalışmak isterler. Özellikle son yıllarda şirketlerin sosyal medya hesapları için de birçok grafiğe ihtiyaç duymaları bu alanı daha popüler hale getirmektedir.

Grafik tasarım eğlenceli bir iş olsa da, grafik tasarımcısı kariyerinin hafife almamalıdır. Başarılı bir tasarımcı olmak için, öğrenme planını dikkatle uygulamalı, sürekli olarak en yeni dijital tasarım teknolojilerine ayak uydurma ve iş portföyünü geliştirme odaklı çalışmalıdır. Grafik tasarımcının yeni projelerde yer alması daha önce çalıştığı projelerden alınacak olan geri bildirime bağlı olarak gerçekleşir. Bir projede başarılı bir çalışma sergileyen tasarımcıyı yeni işler hızla bekler.

 

Becerileri ve Sorumlulukları

Grafik tasarımcılarından istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır.:

  • Web sitelerini, e-posta ve bülten şablonlarını ve sosyal medya sayfalarını tasarlama.
  • Dergiler, broşürler ve diğer basılı yayınlar için düzenleme.
  • Kurumsal logolar, kartvizitler ve şirket antetli kağıtları tasarlama.
  • Halka açık sergiler için tanıtım görüntüleri ve işaretler hazırlama.
  • Web sayfaları için banner reklamları ve zengin medya pazarlama kampanyaları oluşturma.
  • Reklam Yazarları, Yaratıcı Yönetmenler ve Pazarlama Yöneticileri ile yakından çalışma.
  • Adobe’nin Creative Suite’teki (örneğin, Photoshop, Dreamweaver, Flash, InDesign, Illustrator, Encore ve Acrobat) dijital ortam ve tasarım ürünlerini yaratıcı kullanabilme.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Grafik tasarım, güzel sanatlar yada benzer bir çalışma alanından mezun veya lisansüstü bir eğitim, çoğu grafik tasarım pozisyonu gereklidir. Elle tutulur grafik tasarım deneyimi aynı derecede önemlidir. Bu nedenle, nasıl öğrendiğiniz veya nereden öğrendiğinize bakılmaksızın, en iyi tasarım projelerinizden oluşan kapsamlı bir portföy tutmaya özen gösterin. Mesleki grafik Tasarımcılar, çalışmalarını muhtemel müşterilere ve işverenlere sergilemektedirler.

Web ve multimedya grafik tasarımcıları için talep arttıkça, kolejler ve özel tasarım okulları, 3D bilgisayar animasyonu, interaktif medya, web uygulaması tasarımı ve dijital fotoğrafçılık gibi modern dijital tasarım konularında kurslarla derece ve sertifika programlarını güçlendirmektedir. En son grafik tasarım yazılımlarındaki beceri ve uzmanlık da hayati önem taşır; özellikle grafik tasarım programlarının en saygın ve en çok kullanılan koleksiyonu olan Adobe Creative Suite serisi programlara hakim olması beklenir. Prospektif baskı tasarımcıları Adobe Illustrator, InDesign, Photoshop ve Acrobat Pro’yu iyi öğrenmeli ve kullanmalıdır. Web tasarım alanında çalışacak grafik tasarımcılar ise Adobe Photoshop, Dreamweaver, Flash ve Fireworks uygulamalarına odaklanmalıdır.

Grafik Tasarımcısı Ücretler

Bilişim sektöründe Meslek Yüksek Okulu, Lisans ve Yüksek Lisans mezunları Grafik Tasarımcısı kadrosunda çalışabilmektedir. Orta derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!