Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Elektronik Mühendisi

Bilişim alanında çalışan elektronik mühendisleri mikro denetleyiciler, FPGA sistemleri ve benzeri kontrol devreleri ile elektronik tasarım yaparlar ve bu tasarımları geliştirirler. Özellikle IoT teknolojisi günümüzde birçok sistemin içine girdikçe elektronik mühendislerinin rolleri artmaktadır. Biyomedikal mühendisliği alanında çalışan elektronik mühendisleri sensörler, aktif ve pasif algılayıcılar ve analog elektronik konusunda da yetkin olmaları beklenmektedir. Kontrol mühendisi olarak çalışan elektronik mühendislerinin ise Firmware programlama bilgisi öne çıkar.

Bilgisayar donanımı mühendisleri ile beraber çalışan elektronik mühendisleri, bilgisayarlar kontrollü sistemleri tasarlamak ve oluşturmak için teknoloji, elektronik ve mühendislik konularındaki uzmanlığını birleştirmektedir.

Becerileri ve Sorumlulukları

Elektronik mühendisleri, bu konumu başarıyla yürütmek için bir dizi uzmanlığa ihtiyaç duymaktadır. Başarılı elektronik mühendislerinin tipik günlük aktiviteleri için gerekli olan becerileri ve sorumlulukları şunlardır:

  • Yeni elektronik sistemleri, kontrol kartları ve çevre birimleri tasarlama, oluşturma ve test etme.
  • Çeşiitli atsarım programları kullanarak yeni elektronik devreler için taslaklar ve prototipler tasarlama.
  • Elektronik devre, montaj ve diğer elektrik bileşenlerini tasarlama, test etme ve optimize etme.
  • Projeye dayalı elektronik kontrol sistemleri ve çevre birimlerini önerme.
  • Gömülü bilişim sistemleri olan bilgisayar olmayan cihazlar oluşturma, örneğin tıbbi cihazlar, kontrol devreler ve yapay zeka bazlı sistemler
  • En son yazılım sürümlerine uyumlu olmasını sağlamak için mevcut elektronik sistemlerini güncelleme.
  • Yaratıcı problem çözme ve etkin sözlü / yazılı iletişim gibi özel becerilerini kullanma.
  • Satış ve pazarlama personelinin potansiyel müşterilere yeni elektronik sistemleri açıklama konusunda yardımcı olabilmesi,
  • Elektronik sistemler için firmware programlama ve yazılım geliştirme konusunda en azından C++ gibi bir programlama dilinin çalışma bilgisine sahip olma,
  • Devre test cihazları, elektronik ölçüm probları, osiloskoplar, multimetreler, frekans analizörleri ve bir dizi bilimsel ve analitik yazılım çözümü gibi ticaret araçlarını etkin bir şekilde kullanma.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Elektronik  mühendisliği adaylarının, bilgisayar mühendisliği, elektrik/elektronik mühendisliği veya benzeri bir bilgisayar donanımı / elektroniği odaklı çalışma alanlarından az bir lisans derecesine sahip olması gereklidir. Başvurmakta olduğunuz işe bağlı olarak, uygun donanım odaklı seçmeli derslerle desteklenmiş elektrik/elektronik veya bilgisayar bilimi ve yazılım mühendisliği gibi yazılım odaklı bölümler yeterli olabilir. Bazı şirketler veya yüksek derecede uzmanlaşmış iş alanları, bir yüksek lisans veya doktora eğitim derecesi gerektirebilir.

Elektronik devre tasarım programları, dijital devre tasarımı, sinyal işleme, gelişmiş mantık ve aritmetik, 2D / 3D taslak hazırlama, bilgisayar testi ve kalite kontrol / güvence (QA), yazılım sistemleri mühendisliği gibi bir elektronik  mühendisliği lisans programında aranacak pazarlanabilir beceri ve teknik yeterlilikleri kapsar. Altium Designer, XCircuit, Eagle, Synopsys, Cadence ve Mentor Graphics gibi elektronik tasarım ve EDA (Electronic Design Automation) programlarına hakim olmak gerekir.

Elektronik mühendisleri için arzu edilen özel beceriler arasında etkili yazılı ve sözlü iletişim, yaratıcı problem çözme ve eleştirel düşünme bulunmaktadır. Elektronik mühendisliği yöneticileri, ekip liderliği, mesleki gelişim, aktif dinleme gibi becerilerden de yararlanacaklardır.

Elektronik Mühendisi Ücretler

Bilişim sektöründe Elektronik Mühendisi kadrosunda çalışabilmek için Mühendislik Fakültelerinden Lisans veya Yüksek Lisans mezunu olabilmeniz gerekir. Çok iyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!