Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Bilişim Proje Yöneticisi

Bilişim Proje Yöneticileri büyük ölçekli teknoloji projelerini yönetir. Bilişim proje yöneticileri, sistem yükseltmeleri ve teknoloji dağıtımları gibi karmaşık teknik projelerin zamanında, bütçeye göre tamamlanmasını sağlar. Bu profesyoneller, bilişim teknolojileri projelerini başarıyla tamamlamak için iç proje ekibinin, üçüncü taraf çalışma ekiplerini ve danışmanların çalışmalarını planlar / koordine eder.

Artan sayıdaki kuruluş, işi ilk kez gerçekleştirmek için uzmanları ve proje tabanlı yöntemleri tercih ettiğinden, bilişim teknolojileri proje yönetimi becerileri yüksek talep görüyor. Bu alanda belirli bir süre görev yapan kişiler daha üst kademedeki görevlere hızlı geçiş yapabilmektedirler.

Becerileri ve Sorumlulukları

Bilişim proje yöneticileri için talep edilen beceri ve sorumluluklar aşağıda bulunmaktadır.

  •   Bilişim proje yöneticileri, teknoloji projelerini zamanında, bütçenin altında ve kapsam dahilinde planlar, uygular ve sonuçlandırır.
  •   Bilişim proje yöneticileri, büyük ölçekli bilişim teknolojileri projeleri için bir iş arıza yapısını geliştirir ve yönetir.
  •   Bilişim yöneticileri, bir projenin amaçlarını, teknolojilerini, sistemlerini, programlarını, bütçesini açıklayan proje planları yazarlar.
  •   Bilişim proje yöneticileri maliyet fayda veya yatırım getirisi (ROI) analizlerini içeren proje planları geliştirir.
  •   Bilişim proje yöneticileri, proje personelinin işe alınmasını koordine eder ve görev, sorumluluklarını belirler.
  •   Bilişim proje yöneticileri, teknoloji projeleri için bütçeleri ve sonraki bütçe güncellemelerini geliştirir ve yönetir
  •   Bilgi teknolojisi proje yöneticileri, proje yönetimi kavramlarını ve en iyi uygulamalarını anlar.
  •   Bilişim proje yöneticileri, proje durumu raporları oluşturmak için performansı ve eğilimleri izler, analiz eder ve özetler.
  •   Bilişim proje yöneticileri, proje personeli ve üst yönetim ile statü ve uygulama toplantıları düzenler.
  •   Başarılı bilişim proje yöneticileri, projenin başarısı için hayati önem taşıyan iş ilişkileri kurar, geliştirir ve geliştirir.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Bilişim yöneticileri genelde en az bir lisans derecesine sahipken, bazı işverenler proje yöneticilerinin yüksek lisans diplomasına sahip olmasını ister. Bilişim yönetiminde veya işletme yüksek lisans (MBA) gibi bir alanda uzmanlaşmış yüksek lisans programı genellikle idealdir. Bunun yanı sıra işletme dışı, yönetim odaklı bir alanda lisans üstü eğitim alan kişiler de bu alanda çalışabilirler.

Bilişim Proje Yöneticisi Ücretler

Bilişim sektöründe Bilişim Proje Yöneticisi kadrosunda çalışabilmek için Lisans veya Yüksek Lisans mezunu olabilmeniz ve belirli bir tecrübeniz olması gerekir. Çok iyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!