Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Bilgisayar Animatörü

Bilgisayar animatörleri, 3D hareketli animasyonlar ve görsel efektler yaratırlar. Bu profesyonel tasarımcılar; sinema, televizyon, video oyunları, mobil uygulamalar ve web siteleri gibi çeşitli ortamlar için görsel olarak çarpıcı animasyonlar tasarlarlar. Meslek tanımında belirtildiği gibi, bilgisayar animatörleri (geleneksel animatörlerin elle çizilmiş tasarımlarına karşıt olarak) tasarım yapmak için bilgisayar yazılımı ve donanım kullanmaktadırlar. Animasyon teknolojisindeki son gelişmeler, eğlenceye giren aygıtların artan popülaritesi ve çeşitliliği ile birlikte bilgisayar animatörleri bilişim alanında en iyi kariyere sahip olabilecek alan haline geldiler. Bu kariyer yolu, kendi işini kurmak isteyen kişiler için de idealdir. Yapılan bir araştırma bilgisayar animatörlerinin % 57’si kendi işini kurduğunu gösteriyor. Bu kişilerin henüz eğitim alıyorken bile boş vakitlerinde proje bazlı çalışarak iyi gelir elde edebilirler.

Bir animasyon yaratma ortamında uzmanlaşmak kariyerinizi bilgisayar animasyonunda ilerletmenin en iyi yollarından biridir. Örneğin, yalnızca video oyun animasyonunda çalışan bir animatör, yeterliliğini, birden fazla platformda çalışan bir kişiden daha hızlı bir şekilde yükseltebilir ve video oyunlarında 3D düzeyinde tasarıma odaklanarak iyileştirme ve daha da hızlı gelişme şansı bulur.  Bilişimin birçok alanında olduğu gibi bu alanda çalışan bireylerin de alt dallarda ayrı bir uzmanlık yolunda ilerlemeleri onları daha başarılı ve farklı kılar.

Becerileri ve Sorumlulukları

Bilgisayar animatörlerinin, bu rolü etkin bir şekilde gerçekleştirmek için bir dizi yaratıcı, teknik ve iletişim becerisine ihtiyacı var. Bilgisayar animatörlerinden istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır.

  •   Autodesk Maya, Mari ve Adobe Creative Suite’ten (özellikle Photoshop, Flash, Illustrator ve After Effects) gibi önde gelen animasyon yazılımlarını kullanabilme
  •   Ekranda karakterleri canlandırmak için hareket yakalama, 3D modelleme ve doku geliştirme gibi ileri dijital animasyon tekniklerini kullanabilme
  •   Fizik ve anatomiye ilişkin bir çalışma bilgisinden yararlanma. Bu, nesnelerin nasıl ve niçin hareket ettiğine ilişkin daha derin bir anlayış ve gerçekçi animasyonları geliştirmenize yardımcı olacaktır.
  •   Genellikle büyük ölçekli efektler ve yapımlar yaratmak için bir ekip parçası olarak çalışırlar. Bu ekip olayı, kariyer odaklı animatörlerin bilgisayar animasyon özelliğine odaklanmasının bir diğer nedenidir.
  •   Karmaşık sahneleri planlamak ve sürekli animasyon dizilerini görselleştirmek için storyboard (film şeridi) kavramından yararlanabilme.
  •   Renk, gölgeleme, kompozisyon ve perspektif gibi geleneksel sanat kavramları bilgisine sahip olma.
  •   Haftada 50 saate yakın yoğun şekilde çalışabilme ve son başvuru tarihleri ​​yaklaştığında veya iş bitimi için daha yoğun çalışabilme.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Bu alandaki pozisyonlar genellikle bilgisayar animasyonu, multimedya tasarımı, güzel sanatlar, grafik tasarım veya ilgili bir alanla lisans derecesine sahip adayları gerektirir. Kişiler grafik tasarım alanında meslek liselerinin ilgili bölümünde bir alt yapı oluşturup lisans seviyesinde bir eğitim imkanı elde edemiyorsa önlisans düzeyinde grafik alanında bir eğitim alabilirler. Birçok yaratıcı tasarım pozisyonunda olduğu gibi, bu meslekte de, portföyünüzün iyi olması iş beklentilerinize ve başlangıç ​​maaşına büyük bir etkisi olacaktır. Çalışma hayatı ve portföy zenginliği eğitim geçmişinden çok daha önemlidir.

Bilgisayar animatörleri için pazarlanabilir iletişim becerileri, zaman yönetimi, etkili sözel / yazılı iletişim, aktif dinleme ve yaratıcı problem çözme önemli konulardır. Karşı tarafın isteklerini gerçekleştirebilmek adına algıları açık ve müşteri odaklı çalışabilmelidir.

Bilgisayar Animatörü Ücretler

Bilişim sektöründe Meslek Yüksek Okulu, Lisans ve Yüksek Lisans mezunları Bilgisayar Animatörü kadrosunda çalışabilmektedir. İyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!