Tübider Bilişim Sektörü Derneği

Bilgi Sistemleri Üst Yönetici

Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi veya Başkanı, şirketin teknik yönünden sorumludur. Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak da ifade edilmektedir. Bu kişi yapılacak olan işin teknoloji hedeflerini ortaya koyar, daha sonra bütçeleme, personel ve ekipman tedariki gibi temel bilişim teknolojileri projelerini bu hedeflere ulaşmak için planlar ve denetler. Teknoloji, kurumsal başarı için çok önemli hale geldiğinden, şirketin iş ihtiyaçlarını yorumlayabilen, bu ihtiyaçlar çerçevesinde en yeni bilişim teknolojileri çözümlerini bulabilen ve uygulayan, ileriye dönük düşünen Bilişim Sistemleri Üst Yöneticileri için sektörde çok sayıda talep bulunmaktadır. Birçok şirketin teknolojik anlamda çok iyi yerlerde bulunması ve teknolojinin gerisine düşmeden kendisini yenileyebilmesinde Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisine çok büyük görevler düşmektedir.

Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi rolü için deneyim ve eğitim gereklilikleri değişir. Mesleğinde etkili Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi kişilerin; çevik bir stratejik düşünme, güçlü liderlik yeteneği, üstün iletişim becerileri ve teknoloji ile iş dünyası arasındaki ilişkiyi hızla yorumlayıp harekete geçebilecek yüksek zekaya sahip olmaları beklenir. Bu yeteneklerin bazıları doğuştan gelirken, birçoğu da doğru eğitim ile öğrenilebilir ve geliştirilebilir özelliklerdir.

Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi olacak kişilerin her zaman bilişim teknolojileri kariyerinden gelmesi gerekmez. Bu yüzden şimdiki konumunuza bakmaksızın sayılan özelliklere sahipseniz ve teknoloji ile iyi ilişkileriniz varsa alanda şansınızı deneyebilirsiniz. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda, konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız ama bilgi sahibi olan kişilerden faydalanabileceğiniz bir alandır. İyi bir ekiple çalışan Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi şirketinin bilişim teknolojileri alanındaki tüm yeterliklerini bilip geleceğe yönelik hedefler koyabilir.

Becerileri ve Sorumlulukları

Bilişim Sistemleri Üst Yöneticileri, bu pozisyonda üstünlük sağlamak için çeşitli iş, teknoloji ve beceriler kullanmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerden istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır.

  •   Yeni teknolojileri ve bilgisayar sistemlerini benimseme, risklerini satın alıp değerlendirme.
  •   Kısa vadeli ve uzun vadeli bilgi teknolojisi stratejileri geliştirme, liderlik yapma ve stratejileri uygulama.
  •   Bilişim teknolojileri servis sağlayıcılarını bulma, maliyetlerini düşürme ve üretkenliği artırmak için uygun görüşmeleri sağlama.
  •   Bölümler arası bilişim teknolojileri politikasını şekillendirmek için diğer yetkililer ve bölüm başkanlarıyla işbirliği yapma.
  •   Kısa vadeli ve uzun vadeli bilgisayar ve bilgi sistemleri bütçelerini takip etme, optimize etme ve uygulama.
  •   Gelişmekte olan bilişim teknolojileri eğilimlerini, rakiplerinin teknoloji temelleri ve günümüzün baskın teknolojileri ile ilgili bilgilerini güncel tutma.
  •   Kişiler arası üstün iletişim becerilerine sahip olma, müzakere edebilme, sunum yapabilme.
  •   Sözlü ve yazılı iletişim tekniklerini bilme, kişilerle ilişki kurma ve takım geliştirme Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi olacak kişilerin başarılı olmalarının merkezinde bulunan özelliklerdir.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

Eğitim Gereklilikleri

Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi normalde en az bir lisans derecesine sahiptir. Ancak birçok şirket Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi adaylarının yüksek lisans diplomasına sahip olmasını ister. Bu pozisyon için istenen üniversite ana dalları Yönetim Bilgi Sistemleri (YBS), Bilgisayar Bilgi Sistemleri (BBS), BT Yönetimi ve Proje Yönetimi’dir. Bu eğitim alanlarının dışında ağ, veritabanları, güvenlik vb. önemli bilişim teknolojileri alanlarında almış olduğunuz eğitimler ve uluslararası geçerliğe sahip sertifikalar sizi bu meslek için uygun kılar.

Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi olacak kişinin yalnızca bilişim teknolojileri alanında değil bunun yanı sıra; iş, finans, üretim vb. konularında da etkin bilgiye sahip olması için genellikle İşletme Yüksek Lisans derecesi önemlidir. Modern endüstrideki bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesi ve giderek artan önemi nedeniyle, işletme alanında yapılan yüksek lisanslar genellikle bilişim teknolojileri alanından mezun olup endüstri alanında çalışmayı düşünenler için oldukça cazip hale gelmiştir.

Bu alanın en önemli gereklilikleri kendinizi; çalışmalarınız, gerçekleştirdiğiniz projeler ile ispatlamanız gerekmektedir. Adayların Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi olma gibi bir düşünceleri varsa bu alanda on yıl veya daha fazla tecrübeli olması gereklidir. Bu tecrübe bir zorunluluk olmasa da kişilerin birçok alanda kendilerini geliştirmeleri, endüstri kültürünü ve diğer yeterlikleri bütünleştirmeleri açısından önemlidir. Öğrenmenin artık daha hızlı gerçekleştiği günümüzde daha az çalışma yılına sahip kişilerinde Bilişim Sistemleri Üst Yöneticisi olabileceği öngörülmektedir.

Bilgi Sistemleri Üst Yönetici Ücretler

Bilişim sektöründe Bilgi Sistemleri Üst Yönetici kadrosunda çalışabilmek için Yüksek Lisans mezunu olabilmeniz ve belirli bir tecrübeniz olması gerekir. Çok iyi derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!