Tübider Bilişim Sektörü Derneği

AutoCAD Teknik Ressam

AutoCAD Teknik Ressamları, birçok ürünün üretime geçmeden önceki tasarımını yaparlar. AutoCAD teknik ressamları, 2D ve 3D teknik çizimleri hazırlamak için Autodesk’in çizim ve tasarım yazılımlarından AutoCAD’i kullanırlar. Bu çizimler; binalar, makine, oyuncaklar, mikroçipler, sıhhi tesisat ve elektrik sistemleri, araçlar ve bir dizi diğer imal edilmiş mal gibi ürün ve yapıları oluşturmak için planlar olarak kullanılır. AutoCAD tasarım profesyonelleri; mühendis, teknik ressam, tasarımcı, modelleyici, mimar veya illüstratör gibi bir dizi iş unvanına sahiptir.

En iyi AutoCAD tasarımcıları; yaratıcılık ve mekânsal ilişkiler gibi “sağ beyin” niteliklerini, büyüleyici ve yenilikçi tasarımlar üretmek için matematik ve analitik düşünme gibi “sol beyin” özellikleriyle birleştirir. CADD (computer-aided drafting & design – bilgisayar destekli çizim ve tasarım) kariyer yolunuz inşaat mühendisliği, mimarlık ve hatta eğlence alanlarında (Autodesk’in Maya gibi CADD yazılımı ile çarpıcı 3D animasyon ve özel efektler oluşturabilir)  AutoCAD size fikirlerinizi hayata geçirme olanağı verir.

AutoCAD, en yüksek genel iş piyasası talebine sahip en popüler CADD yazılımıdır. Belirli iş rolleri ve endüstrilerinde hazırlayıcılar için tasarlanmış AutoCAD ve diğer Autodesk ürünlerinin özelleştirilmiş sürümleri de vardır. İşte en popüler Autodesk ürünleri ve onları kullanan uzmanları:

Autodesk Ürünü Tasarım Uzmanı
AutoCAD Tasarımcılar, Mimarlar, Mühendisler
AutoCAD Civil 3D İnşaat Mühendisleri, Tasarımcılar, Desinatörler
AutoCAD Architecture Mimarlar, Müteahhitler, Bina Yöneticileri
3ds Max Oyun Geliştiricileri, Grafik Tasarımcılar, 3D Animasyoncular
Inventor Ürün Üreticileri, Prototip Tasarımcıları
Maya 3D Animasyoncular, Efekt Uzmanları, Oyun Tasarımcıları
Revit Architecture Mimarlar, Bina Bilgi Yöneticileri
AutoCAD Electrical Elektrik Kontrol ve Sistem Tasarımcıları

Becerileri ve Sorumlulukları

AutoCAD Teknik Ressam olarak çalışmak isteyen kişilerden istenen beceri ve sorumluluklar aşağıda yer almaktadır.

  • Bir veya daha fazla Autodesk CADD (bilgisayar destekli çizim ve tasarım) programını etkin kullanır.
  • Yapı ve ürünlerin inşası için teknik şema ve planlar hazırlar.
  • Projeyi tamamlamak için gerekli materyaller üzerine ölçümler, boyutlar ve notlar verir.
  • Teknik ayrıntılar almak, tasarımları optimize etmek ve sorunları çözmek için diğer çalışanlarla koordineli çalışır.
  • İşletme eksikliklerini düzeltmek ve üretim problemlerini sınırlandırmak için tasarımları değiştirir ve düzeltir.
  • Ek talimatlar ve yorumlar yazıp ve onları teknik resimlere ve planlara yerleştirir.
  • Hem teknik hem de teknik olmayan kişilerle (çalışanlar/müşteriler vb.) güçlü iletişim kurar.
  • İşlem basamaklarının sağlıklı yürütülmesi için meraklıdır ve yaratıcı düşünme becerilerine sahiptir.

Nerden eğitim alabilirim?

Bu bilişim mesleği alanında aşağıda belirtilen Çizgi Tagem kaynakları yanında Ulusal ve Uluslar arası faydalanabilecek eğitim platformları ve sınıf içi eğitim alabileceğiniz eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Tıklayınız!

 

Eğitim Gereklilikleri

İşverenler, AutoCAD’in son sürümünde, Revit Architecture, AutoCAD Civil 3D veya 3ds Max gibi uzmanlaşmış bir Autodesk taslak oluşturma programında eğitim gören başvuruları tercih etmektedir. Çalışmak istediğiniz pozisyon türüne ve tercih ettiğiniz öğrenme stiline bağlı olarak, meslek lisesinde bu alanda bir eğitim alabilir. Meslek lisesi sonrasında iki yıllık meslek yüksek okulunda çalışmak istediğiniz alana uygun bir bölümde çizim konusunda bir eğitim alabilirsiniz. Bunların yanı sıra lisans seviyesinde yer alan birçok mühendislik programında çizim konusunda belirlediğiniz alanla ilgili eğitim alma imkanını yakalayabilirsiniz. Bunların yanı sıra internet üzerinde yer alan eğitim programlarını takip edebilir, bu alanda kurs veren halk eğitim merkezi, meslek edindirme kursları ve özel kurslardan faydalanabilirsiniz.

Potansiyel işverenler, tamamlanmış AutoCAD projelerinizin bir portföyünü görmek isteyebilirler. İş görüşmeleri için mutlaka çalışmalarınızın bir portfolyo dosyasını oluşturmalısınız. Çizim alanında ülkemizde en çok mimarlık ve inşaat alanı yüksek bir iş potansiyeline sahip görünüyor. Bunun yanı sıra birçok yan sanayi üreten kuruluş için de çok sayıda tasarımcıya ihtiyaç bulunuyor. Kendi yetenekleriniz ve istekleriniz doğrultusunda bir alan belirleyip bu alan üzerinde çalışmalarınızı özelleştirmeniz kariyer planınız açısından önemlidir.

AutoCAD Teknik Ressam Ücretler

Bilişim sektöründe Meslek Yüksek Okulu ve Lisans mezunları Autocad Teknik Ressam kadrosunda çalışabilmektedir. Orta derecede İngilizce bu alanda gereklidir.  (Daha büyük grafik için resim üzerine tıklayınız.!)

Bilişim Teknolojileri Alanında Tavsiye Edilen Üniversiteler ve Fakülteleri

Bilişim Teknolojileri alanında farklı şehirlerde tavsiye ettiğimiz üniversiteler ve ilgili fakülteler listesi için: Tıklayın!

 

Sosyal ağlarda bizi paylaşın!